Hoppa till innehåll

Aktivitetsmaterial

Ansvarsveckans aktivitetsmaterialbank kan användas med både unga och äldre personer. Ordna diskussioner, aktiviteter och annat att göra tillsammans under Ansvarsveckan.

Praktisk övning för församlingar

Vad kan vi göra för att minska polariseringen?

Läs mer

Ekumeniska ansvarsveckan firas år 2026 med temat ”Se människan”. Temat uppmanar oss att se människan bakom åsikter, bakgrund och olika gruppgränser samt att bygga gemenskap i en tid då samhälleliga motsättningar och polarisering utmanar tilliten mellan människor.

Inför Ansvarsveckan genomförs en undersökning som kartlägger finländarnas syn på polarisering och på vilken roll kyrkor och kristna samfund har när det gäller att minska den. Syftet med denna övning är att reflektera över samma frågor i den egna församlingen eller gemenskapen och senare jämföra de egna tankarna med undersökningens resultat.

— —

Tid: cirka 45–60 minuter

För vem: Smågrupper för unga och vuxna, personalmöten, förtroendevalda och andra grupper i församlingarna

Vad behöver du?
Papper eller anteckningsmaterial
Ansvarsveckans bön

Övrigt material:
Ansvarsveckans undersökning (publiceras i oktober)
Ansvarsveckans tema ”Se människan”
Ansvarsveckans bön

— —

1. Inledning: Hur allvarligt problem är polariseringen?

Be deltagarna ta ställning till frågan:

Hur allvarligt problem anser du att samhälleliga motsättningar och polarisering är i Finland?

Alternativen är:

  • ett mycket allvarligt problem
  • ett allvarligt problem
  • inte ett särskilt allvarligt problem
  • inget problem alls

Övningen kan genomföras som en linje där den ena änden av rummet betyder ett mycket allvarligt problem och den andra änden inget problem alls. Deltagarna placerar sig på linjen enligt sin egen uppfattning. Alternativt kan svaret skrivas på en lapp.

Diskutera därefter:

  • Varför valde du just den här platsen?
  • Var syns polariseringen i vår egen vardag eller i vår omgivning?
  • I vilka frågor syns motsättningar i församlingar eller kristna samfund?
  • Vad minskar motsättningarna?

2. Vilken roll har kyrkorna och de kristna samfunden?

Reflektera i smågrupper över följande frågor:

Hur anser ni att kyrkorna och de kristna samfunden har påverkat utvecklingen av polariseringen i Finland?

Har de:

  • minskat polariseringen
  • förstärkt polariseringen
  • inte påverkat den

Diskutera också påståendet:

”Kyrkor och kristna samfund skulle kunna göra mer än i dag för att minska polariseringen.”

Reflektera över:

  • Var har kyrkorna lyckats bygga gemenskap?
  • Var kan de själva ha förstärkt motsättningarna?
  • Vad skulle kyrkorna kunna göra mer av?

3. Välj de två viktigaste metoderna

Hur skulle kyrkor och kristna samfund kunna minska polariseringen i Finland?

Välj tillsammans de två viktigaste:

  • lyfta fram det kristna budskapet och de kristna värderingarna samt uppmuntra till deltagande i församlingens verksamhet
  • främja samarbete mellan kristna med olika bakgrund och religionsdialog
  • stödja människor i utsatt ställning
  • kommunikation som minskar motsättningar
  • minska ensamhet
  • arbete bland invandrare
  • stödja kristen fostran

Skriv svaret på en lapp och be gruppen motivera sitt val.

Reflektera särskilt över:
Varför är just dessa två viktigast?
Hur skulle de kunna se ut i praktiken i vår församling eller gemenskap?

4. Se människan: en konkret handling

Diskutera hur minskad polarisering hänger samman med Ansvarsveckans tema ”Se människan!”.

Reflektera över:

  • Vem blir lätt osynlig i vår gemenskap?
  • Vems röst blir lätt ohörd?
  • Med vilka skulle det vara viktigt för oss att bygga mer gemenskap?
  • Hur skulle vi kunna möta också en människa som vi inte håller med?

Välj till sist en konkret handling som gruppen, församlingen eller gemenskapen skulle kunna genomföra.

Fyll i meningen:

”Vi skulle kunna minska motsättningarna och se människan bättre genom att…”

Handlingen kan till exempel vara:

  • vi ordnar ett samtalstillfälle där olika människor möts
  • vi bjuder in människor som vanligtvis inte deltar i församlingens verksamhet
  • vi övar oss i att lyssna utan att genast svara eller börja argumentera
  • vi samarbetar med en annan kyrka eller ett annat religiöst samfund
  • vi uppmärksammar vårt eget sätt att tala om människor och grupper
  • vi söker aktivt upp dem som lätt blir ensamma eller hamnar utanför.

5. Bonusuppgift: Jämför era egna svar med den undersökning som Ekumeniska Rådet i Finland genomfört

Jämför dem med undersökningens resultat:

  • På vilka sätt tänkte vi på samma sätt som finländarna i allmänhet?
  • Vad överraskade i resultaten?
  • Vad förväntar sig finländarna av kyrkor och kristna samfund?
  • På vilket sätt utmanar resultaten vår egen församling eller gemenskap?

6. Avslutning

Ha ett kort avslutande samtal om övningen.
Arbetet kan avslutas till exempel med Ansvarsveckans bön.

Gör gott – idéer för församlingar och individer

Hjälp din granne med fönstertvätt, delta med bönegruppen i ett städtalko efter en festival, eller utmana hela ditt arbetsteam till att sträcka ut sin arm och donera blod! Ansvarsveckan 2025 vill inspirera församlingar och vanliga församlingsmedlemmar att leva ut sin tro i vardagen, genom små och större goda gärningar. Här är konkreta tips till både individer och grupper.

Omsorg i handling – gemensamma kyrkogårdstalkon

Under Ansvarsveckan kan lokala församlingar och gemenskaper ordna gemensamma kyrkogårdstalkon, där människor med olika bakgrund och tro möts för att ta hand om kyrkogårdarna. Det kan handla om att kratta löv, tvätta gravstenar, städa gångar eller plantera blommor. Samtidigt stärks gemenskapen, de avlidna hedras och särskilt små religiösa samfund får stöd – sådana som inte alltid har tillräckliga resurser för att själva sköta sina gravplatser.

Hopp som drivkraft diskussionsmaterial

Finska Missionssällskapet

Finska Missionssällskapet har producerat diskussionsmaterial till Ekumeniska ansvarsveckan 2025. I centrum för Finska Missionssällskapets verksamhet står övertygelsen att kristen tro innebär att vittna om Guds kärlek både i ord och handling. I vårt arbete tar detta sig uttryck i det som kallas holistisk mission. Till detta hör både andligt arbete, omsorg om vår nästa och påverkan för en bättre framtid. Alla dessa delar är nödvändiga för att vi ska kunna bygga en mer jämlik värld.

Materialet riktar sig främst till unga, men passar även andra åldersgrupper.

Bild: Anna Lunden (Finska Missionssällskapets arkiv)

Hållbarhetsboken

Ett kristet perspektiv på hållbarhetsmålsättningarna

Läs mer om Hållbarhetsboken.

Kan Bibeln, den kristna tron och teologiska reflektioner vara till hjälp när man vill uppnå hållbarhetsmålsättningarna? Denna fråga är i fokus i Ekumeniska Rådet i Finlands publikation Hållbarhetsboken – Ett kristet perspektiv till hållbarhetsmålsättningarna som utkommer i oktober 2021. Publikationens inlägg, reflektionsfrågor, bibeltexter och böner utmanar församlingar till att se nrämare på FN:s målsättningar på hållbar utveckling och ger verktyg till den enskilde kristnes reflektion kring frågorna om hållbar framtid.

Publikationen lämpar sig som stöd för olika handledare, eftersom den kan användas i enskilt eller grupparbete i kyrkor, hem och skolor.

Publikationen är en del av kyrkornas och de kristna organisationernas människo- och ansvarskampanj Ekumeniska Ansvarsveckan och är en översättning från Norges kristna råds producerade material The Sustainability Book – A Christian faith perspective on the Sustainable Development Goals (Besök en extern webbplats. Länken öppnas i en ny flik.).

Hållbarhetsboken på svenska hittar du HÄR.

Dialogpausdiskussion om ekonomisk ojämlikhet

En synvinkel på hur alla människor har samma värde är att stanna upp och fundera kring temat ekonomisk ojämlikhet: vad betyder det för oss, hur påverkar det på hur vi ser och behandlar varandra, vilka förutsättningar har vi att minska på ojämlikheterna, o.s.v.?

Detta kan man diskutera om bl.a. som en Dialogpausdiskussion.