Euroopan kristillinen ympäristöverkosto ECEN järjestäytyi itsenäiseksi järjestöksi, tutustutti ilmastokriisin ajan diakoniatyöhön ja antoi työkaluja luomakuntasuhteen syventämiseen.
Muu Eurooppa on kesän ajan kärsinyt ilmastonmuutoksen tuomista helleaalloista ja kovasta kuivuudesta. Tämän myötä Euroopan kristillinen ympäristöverkosto ECEN järjesti yleiskokouksensa Brysselissä 29.8.-2.9.2026 teemalla Renewing our passion for creation in a time of trial. Näiden koettelemusten keskellä ihmisen luomakuntasuhde todella kaipaa uudistamista ja ylläpitoa.
Kokous esitteli uusia julkaisuja, joista Ruth Valerion How to survive in a world in crisis (And Not Grow Weary of Doing Good) inspiroi rakentamaan ruohonjuuritason yhteisöllistä maadoittumista kriisien keskellä, jotta ilmastonmuutos, sodat ja sosiaalinen epäoikeudenmukaisuus eivät koveta omaa sydäntä – tai tuhoa uskoa hyvään tulevaisuuteen. Lamaantumisen sijaan kriisien kohtaaminen synnyttäisi kristillisestä lähimmäisenrakkaudesta kumpuavaa toimintaa.
Kokouksen suurin anti oli se, että kirjaimellisesti kävimme koskettamassa ruohoa – kaikin aistein luontomeditaatiossa ja tutustuen seurakunnan aurinkopaneeleihin.
Harvoin kansainvälisessä kirkkojen kokouksessa riisuu kenkiään, kävelee paljain jaloin nurmikolla ja vieläpä kiipeää puuhun. Ihmisen yhteys luomakuntaan ja Jumalaan todella syntyy vain kokemuksen kautta, ja juuri sitä nämä luontomeditaation osat vahvistivat.
Vierailimme myös katolisessa seurakunnassa, joka on asentanut aurinkopaneelit kirkkonsa katolle tuottaakseen energiaa, jota se voi myydä kohtuulliseen hintaan riippumatta siitä, mikä on markkinasähkön hinta. Tämä on konkreettista diakoniatyötä ilmastonmuutoksen aikakautena, kun energiakriisit nostavat sähkön hinnan saavuttamattomiin monilta kotitalouksilta.
Oman luomakuntayhteytensä palauttaminen on pieni askel ihmiselle itselleen, mutta sen sisällä elää ajatus evankeliumiin perustuvasta laajemmasta muutoksesta koko luomakunnalle. Ilmastonmuutoksen suuntaa emme pysty enää täysin muuttamaan, joten nyt merkitsee se, miten me sen keskellä kohtaamme koko luomakunnan.
Juuri tätä ECEN pyrkii edistämään järjestäydyttyään yleiskokouksessa itsenäiseksi järjestöksi Euroopan kirkkojen konferenssin alaisuudesta. Nyt se etsii jäsenikseen kirkkoja ja kristillisiä ympäristötoimijoita Euroopasta edistämään kristillistä ympäristötyötä, joka vastaa aikakautemme haasteisiin ilosanomalla.
Kirjoittaja: Aino Vihonen-Murtojärvi, pappi, järjestöaktiivi ja Jumalan luomistyön ihailija