Aikataulu:
Tapahtumapaikka: Teams
Usko, teot ja pelastus. Nämä kolme suurta teemaa liittyvät toisiinsa kuten myös ekumeeninen vastuuviikko ”Usko ilman tekoja on kuollut” teemallaan meitä muistuttaa. Mutta mikä on näiden kolmen keskinäinen suhde eri kirkkojen opetuksessa ja erityisesti käytännön elämässä?
Webinaarissa perehdymme ensin saavutettuun ekumeeniseen yksimielisyyteen katolisen kirkon ja eri reformaation kirkkojen kesken, kun tutustumme lyhyesti Yhteiseen julistukseen vanhurskauttamisopista (YJT,1999). Sopimukseen ovat katolilaisten ja luterilaisten lisäksi sittemmin liittyneet niin metodistit (2006), anglikaanien maailmankommuunio (2016) kuin myös reformoitu maailmankommuunio (2017).
Sopimusta esittelevät lyhyesti ensin Pedro Perez (kat.) ja Heikki Repo (lut.), minkä jälkeen he tarkastelevat webinaarin kysymystä omien kirkkojensa näkökulmasta. Veli Loponen (met.) puhuu YJV:n allekirjoittaneen vapaan kristillisyyden näkökulmasta esitellessään metodistikirkon teologiaa ja käytäntöä. Ortodoksisen kirkon näkökulman webinaarin aiheeseen tuo piispa Sergei.
Kalle Hiltunen (lut., Herättäjä-Yhdistyksen toiminnanjohtaja) kokoaa alustusten huomiot yhteen ennen kysymyksiä ja avointa keskustelua aiheesta.
Osallistu webinaariin Teamsissa tällä linkillä: Liity webinaariin
Webinaari on kaikille avoin ja maksuton, tervetuloa!
Järjestäjä: Suomen Ekumeenisen Neuvoston Teologisen ja opillisen keskustelun jaosto yhteistyössä Step-opintokeskuksen kanssa.