Hyppää sisältöön

Me uskomme – Taidekilpailu nuorille ja nuorille aikuisille

Kirjoita, kuvita, videoi tai ilmaise muulla keksimälläsi tavalla kristillisen uskon merkitystä nykypäivänä. Palkintona 500 €.

Suomen Ekumeeninen Neuvosto (SEN) ja Suomen ev.-lut. kirkon ulkoasiain osasto toteuttavat taidekilpailun nuorille ja nuorille aikuisille Nikean kirkolliskokouksen 1700-vuotisjuhlavuoden kunniaksi. Juhlavuoden teemaan voi tutustua esimerkiksi SEN:n nettisivuilla: https://ekumenia.fi/credo-juhlavuosi-2025/

Kilpailuun voi osallistua esimerkiksi taideteoksella, kirjoituksella tai videolla. Kaikki luovat tavat ovat sallittuja. Teoksessa voi käsitellä esimerkiksi seuraavia teemoja:

  • Mitä Nikean vuoden 325 kirkolliskokous voisi merkitä nykypäivänä?
  • Mikä voisi olla uskontunnustusten merkitys tässä ajassa?
  • Jatka lausetta: Minä uskon (Credo)…
  • Millaista olisi, jos kaikki kristityt voisivat elää yhdessä ja jakamattomassa kirkossa?
  • Mitä sanottavaa yhteisellä kristillisellä uskolla voisi olla ajassa, jota leimaavat polarisaatio ja ihmisten etääntyminen toisistaan?

Kilpailuteoksissa arvostetaan henkilökohtaista ja tuoretta otetta sekä sitä, miten ne onnistuvat ilmaisemaan kristillisen uskon merkitystä nimenomaan nykypäivänä.

Kilpailuun voivat osallistua alle 30-vuotiaat. Kilpailuteokset tulee lähettää sähköisessä muodossa sähköpostiosoitteeseen sennj.sihteeri@gmail.com 31.8.2025 mennessä. 

Kilpailun voittajan valitsevat SEN:n nuorisojaosto ja hallitus. Voittaja palkitaan 500€ stipendillä SEN:n syyskokouksessa Tampereella marraskuussa 2025.

Jaa somessa: